Andre institutioner

Institutionen  indgår i et forpligtende samarbejde med 5 andre  selvejende inst. i Høje - Taastrup kommune. Vi har ansat en selveje område leder Birgitte og vi 6 ledere er selveje ledere.Formålet er at vægte den pædagogiske ledelse i institutionerne, at frigøre tid til pædagogisk arbejde, bedre sparring institutionerne imellem og videndeling.Alt sammen til gavn for vores brugere nemlig jer og jeres børn.

 

Derudover har vi lokalt et samarbejde med skolen og de andre institutioner der ligger i Sengeløse. Dette samarbejde er et lokalt netværk og skolebørnssamarbejde, så vi sikre den bedst mulige overgang fra institution til skole.

Oversigten viser aldersintegrerede institutioner, vuggestuer og børnehaver i Høje-Taastrup Kommune.

 

A   B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  X  Y  Z  Æ  Ø  Å

 

A

 

Agerhønen, Charlottegårdsvej 3 B, 2640 Hedehusene

Telefon: 43 35 33 13

E-mail: agerhoenen@htk.dk

Hjemmeside: www.agerhoenen.htk.dk  

EAN: 5790000401666

 

B

 

Bamsen, Vuggestuen, Leen E 1, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 30 60

E-mail: bamsen@htk.dk 

Hjemmeside: www.bamsen.htk.dk

EAN: 5790000401208

 

Bilen, børnehaven,  Leen F 1, 2630 Taastrup

Telefon.: 43 35 31 14

E-mail: bilen@htk.dk 

Hjemmeside: www.bilen.htk.dk

EAN: 5790000401284

 

Bisværmen, Sankt Bendt´s Alle 8, 2630 Taastrup

Telefon.: 43 35 34 60

E-mail: bisvaermen@htk.dk 

Hjemmeside: www.bisvaermen.htk.dk

EAN: 5790000401611

 

Bjælken, Rønnevangscentret 14, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 32 30

E-mail: bjaelken@htk.dk 

Hjemmeside: www.bjaelken.htk.dk

EAN: 5790000401475

 

Blishønen, Charlottegårdsvej 3 A, 2640 Hedehusene

Telefon: 43 35 32 95

E-mail: blishoenen@htk.dk 

Hjemmeside: www.blishoenen.htk.dk

EAN: 5790000401604

 

Blåkilde Børnehave, Blåkildevej 22, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 31 60

E-mail: Blaakilde_boernehave@htk.dk  

Hjemmeside: www.blaakildeboernehave.htk.dk

EAN: 5790000401345

 

Blåkilde Vuggestue, Blåkildevej 24, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 30 40

E-mail: blaakilde_vuggestue@htk.dk  

Hjemmeside: www.blaakildevuggestue.htk.dk

EAN: 5790000401055

 

Bogen, børnehaven, Leen H 1, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 31 30

E-mail: bogen@htk.dk 

Hjemmeside: www.bogen.htk.dk

EAN: 5790000401307

 

Bolden, børnehaven, Leen G 1, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 31 73

E-mail: bolden@htk.dk 

Hjemmeside: www.bolden.htk.dk

EAN: 5790000401369

 

Budstikken, børnehaven,

Budstikken 1-3, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 34 20

E-mail: budstikken@htk.dk 

Hjemmeside: www.budstikken.htk.dk

EAN: 5790000401437

 

Børnehuset Føllet

Jernbane Allé 4 A, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 30 70

E-mail: foellet@htk.dk 

Hjemmeside: www.foellet.htk.dk

EAN: 5790001123383

 

Børnehuset Kastanjely,

Ahornvej 1, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 34 03

E-mail: Kastanjely@htk.dk 

Hjemmeside: www.kastanjely.htk.dk

EAN: 5790000401376

 

Børnehuset Solsikken, Taastrupgårdsvej 7 A, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 30 91

E-mail: solsikken@htk.dk 

Hjemmeside: www.solsikken.htk.dk

EAN: 5790001124306

 

C

 

D

 

E

 

Engen,

Gadehavegårdsvej 5, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 32 60

E-mail: engen@htk.dk 

Hjemmeside: www.engen.htk.dk

EAN: 5790000401536

 

F

 

Firkanten, Vuggestuen,

Firkanten I 1, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 30 50

E-mail: firkanten@htk.dk 

Hjemmeside: www.firkanten.htk.dk

EAN: 5790000401062

 

Flinteby, børnehaven, Stenalderen 30, 2640 Taastrup

Telefon: 43 35 34 11

E-mail: flinteby@htk.dk 

Hjemmeside: www.flinteby.htk.dk

EAN: 5790000401383

 

G

 

Grønhøj,

Mølleholmen 1, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 33 70

E-mail: groenhoej@htk.dk 

Hjemmeside: www.groenhoej.htk.dk

EAN: 5790000401765

 

Gyngehesten,

Jernbane Allé 4 , 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 31 70

E-mail: gyngehesten@htk.dk 

Hjemmeside: www.gyngehesten.htk.dk

EAN: 5790001123369

 

H

 

Hallandsparken,

Hallandsparken 1, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 34 50

E-mail: hallandsparken@htk.dk 

Hjemmeside: www.hallandsparken.htk.dk

EAN: 5790000401581

 

Hulen,

Topager 11, 2640 Hedehusene

Telefon: 43 35 34 34

E-mail: hulen@htk.dk 

Hjemmeside: www.hulen.htk.dk

EAN: 5790000401512

 

Højen, Gadehavegårdsvej 3, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 32 84

E-mail: hoejen@htk.dk 

Hjemmeside: www.hoejen.htk.dk

EAN: 5790000401598

 

I

 

J

 

K

 

Klokken, Lindevangshusene 65, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 33 10

E-mail: klokken@htk.dk 

Hjemmeside: www.klokken.htk.dk

EAN: 5790000401642

 

Korshavegård, børnehaven,

Magnoliavej 5, 2640 Hedehusene

Telefon: 43 35 31 80

E-mail: Korshavegaard_boernehave@htk.dk  

Hjemmeside: www.korshavegaard.htk.dk

EAN: 5790001123376

 

L

 

Lindevang, børnehaven, Rønnevangscentret 8, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 31 40

E-mail: lindevang@htk.dk 

Hjemmeside: www.lindevang.htk.dk

EAN: 5790000401321

 

Lunden, Gadehavegårdsvej 1 D, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 33 42

E-mail: lunden@htk.dk 

Hjemmeside: www.lunden.htk.dk

EAN: 5790000401710

 

Lyngen, Fløng Byvej 15, 2640 Hedehusene

Telefon: 43 35 32 70

E-mail: lyngen@htk.dk 

Hjemmeside: www.lyngen.htk.dk

EAN: 5790000401550

 

Lærken, Tingstedvej 33,  2640 Hedehusene

Telefon: 43 35 32 50

E-mail: laerken@htk.dk 

Hjemmeside: www.laerken.htk.dk

EAN: 5790000401505

 

M

 

Magdabørnehaven,

Magdavænget 2, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 32 00

E-mail: Magdaboernehaven@htk.dk 

Hjemmeside: www.magda.htk.dk

EAN: 5790000401413

 

Mariehønen, 

Marievej 2, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 33 00

E-mail: mariehoenen@htk.dk 

Hjemmeside: www.mariehoenen.htk.dk

EAN: 5790000401635

 

MiniGiro, Girostrøget 1, 2630 Taastrup

Telefonnr.: 43 35 34 75

E-mail: minigiro@htk.dk 

Hjemmeside: www.minigiro.htk.dk

EAN: 5790000401758

 

N

 

Ny Vesterby, Vesterby Allé 17,

2630 Taastrup

Telefon: 43 35 32 10

E-mail: Ny_Vesterby@htk.dk  

Hjemmeside: www.nyvesterby.htk.dk

EAN: 5790001123390

 

Nørreby, Gyvelhaven 2, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 33 40

E-mail: noerreby@htk.dk 

Hjemmeside: www.noerreby.htk.dk

EAN: 5790000401703

 

O

 

Oasen,  Sønderby Torv 29, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 32 35

E-mail: oasen@htk.dk 

Hjemmeside: www.oasen.htk.dk

EAN: 5790000401482

 

P

 

Parkhaven, Parkvej 133, 2630 Taastrup

Telefonnr.: 43 35 33 30

E-mail: parkhaven@htk.dk 

Hjemmeside: www.parkhaven.htk.dk

EAN: 5790000401697

 

Planten, Vuggestuen, Brøndvej 4 A, 2640 Hedehusene

Telefon: 43 35 30 80

E-mail: planten@htk.dk  

Hjemmeside: www.planten.htk.dk

EAN: 5790000401222

 

Q

 

R

 

Refmosegård, børnehaven, Møllevej 10, 2640 Hedehusene

Telefon: 43 35 31 92

E-mail: Refmosegaard_boernehave@htk.dk  

Hjemmeside: www.boernehavenrefmosegaard.htk.dk

EAN: 5790000401406

 

Refmosegård, vuggestuen, Møllevej 10, 2640 Hedehusene

Telefon: 43 35 31 00

E-mail: Refmosegaard_vuggestue@htk.dk  

Hjemmeside: www.vuggestuenrefmosegaard.htk.dk

EAN: 5790000401260

 

Regnbuen, Brøndvej 5, 2640 Hedehusene

Telefon: 43 35 32 20

E-mail: regnbuen@htk.dk  

Hjemmeside: www.regnbuen.htk.dk

EAN: 5790000401451

 

Rævegraven, Bomager 16, 2640 Hedehusene

Telefon: 43 35 34 30

E-mail: raevegraven@htk.dk  

Hjemmeside: www.raevegraven.htk.dk

EAN: 5790000401468

 

S

 

Sct. Georgsgården, vuggestuen, Rønnevangscentret 12, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 31 10

E-mail: Georgsgaardens_Vuggestue@htk.dk  

Hjemmeside: www.georgsgaarden.htk.dk

EAN: 579008904455

 

Sengeløse, børnehaven, Kirkestien 2, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 32 05

E-mail: Sengeloese_boernehave@htk.dk  

Hjemmeside: www.boernehavensengeloese.htk.dk

EAN: 5798008904615

 

Solhøj, Charlotteager 226, 2640 Hedehusene

Telefon: 43 35 34 40

E-mail: solhoej@htk.dk  

Hjemmeside: www.solhoej.htk.dk

EAN: 5790000401529

 

Stenbuen,  Brandvænget 9, 2640 Hedehusene

Telefon: 43 35 36 90

E-mail: stenbuen@htk.dk  

Hjemmeside: www.stenbuen.htk.dk

EAN: 5790000401673

 

Stenmøllen, Stenmøllen 54, 2640 Hedehusene

Telefon: 43 35 34 70

E-mail: stenmoellen@htk.dk  

Hjemmeside: www.stenmoellen.htk.dk

EAN: 5790000401628

 

Søndervang, børnehaven, Vejtoften 3, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 31 33  

E-mail: Soendervang@htk.dk    

Hjemmeside: www.soendervang.htk.dk

EAN: 5790000401314

 

T

 

Taastrupdal, Taastrupgårdsvej 7 B,  2630 Taastrup

Telefon: 43 35 33 60  

E-mail: taastrupdal@htk.dk  

Hjemmeside: www.taastrupdal.htk.dk

EAN: 5790000401734

 

Taastruphøj, Taastrupgårdsvej 7 D, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 33 64

E-mail: taastruphoej@htk.dk  

Hjemmeside: www.taastruphoej.htk.dk

EAN: 5790000401741

 

Taastrupvang, Selsmosestræde 4, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 32 42

E-mail: taastrupvang@htk.dk  

Hjemmeside: www.taastrupvang.htk.dk

EAN: 5790000401499

 

Toppen, Rugvænget 24, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 34 63

E-mail: toppen@htk.dk  

Hjemmeside: www.toppen.htk.dk

EAN: 5790000401659

 

Troldebo, Vuggestuen, Sankt Bendt´s Alle 6, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 34 00

E-mail: troldebo@htk.dk  

Hjemmeside: www.troldebo.htk.dk

EAN: 5790000401246

 

Troldehuset, børnehaven,

Spangåvej 10A, Sengeløse, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 32 74

E-mail: troldehuset@htk.dk  

Hjemmeside: www.troldehuset.htk.dk

EAN: 5798008904844

 

Tumlebo, børnehaven, Stationsvej 6 B, 2640 Hedehusene

Telefon: 43 35 31 90

E-mail: tumlebo@htk.dk  

Hjemmeside: www.tumlebo.htk.dk

EAN: 5790000401390

 

Tumlingen, Vuggestuen, Rugvænget 26, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 33 90

E-mail: tumlingen@htk.dk  

Hjemmeside: www.tumlingen.htk.dk

EAN: 5790000401079

 

U

 

V

 

Vejtoften, børnehaven, Vejtoften 1, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 31 50

E-mail: vejtoften@htk.dk  

Hjemmeside: www.vejtoften.htk.dk

EAN: 5790000401338

 

Vesterby, Vesterby Alle 15, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 33 50

E-mail: vesterby@htk.dk  

Hjemmeside: www.vesterby.htk.dk

EAN: 5790000401727

 

X

 

Y

 

Z

 

Æ

 

Ø

 

Østerby

Østerby Alle 5, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 33 20

E-mail: oesterby@htk.dk 

Hjemmeside: www.oesterby.htk.dk

EAN: 5790000401680

 

 

Å

 

Åen (vuggestue)

Spangåvej 8 B, 2630 Taastrup

Telefon: 43 35 32 80

E-mail: aaen@htk.dk

Hjemmeside: www.aaen.htk.dk

EAN: 5790000401567